Iron Age Danube Route

Združenje Železnodobna pot po Podonavju (IADR) je nevladna in neprofitna kulturna organizacija, posvečena promociji, raziskovanju, zaščiti in trajnostnemu razvoju železnodobne dediščine v Podonavju. Ustanovljena leta 2020, združuje močno mrežo strokovnih institucij iz Avstrije, Hrvaške, Madžarske in Slovenije. Združenje deluje kot platforma, preko katere lahko partnerji povečajo vidnost in dostopnost železnodobne kulturne dediščine, hkrati pa ustvarjajo kulturno in gospodarsko vrednost za lokalne skupnosti. Eden glavnih ciljev IADR je promocija in povezovanje železnodobnih najdišč in muzejev v Podonavju preko Železnodobne poti po Podonavju. Ta pobuda se ravna po visokih standardih arheoloških raziskav, zaščite in predstavitve dediščine. Sedež združenja je v Zagrebu na Hrvaškem, pri čemer ne stremi zgolj k ohranjanju obstoječe partnerske mreže, ampak si prizadeva tudi za njeno širitev tako geografsko kot institucionalno. Želijo vključiti več držav in institucij, ki so vključene v EU Strategijo za Podonavsko regijo ter se ukvarjajo z raziskovanjem, promocijo in zaščito železnodobne dediščine.

Dolenjski muzej Novo mesto je eden izmed 11 ustanoviteljev združenja. Prav zaradi izjemnega sodelovanja v različnih mednarodnih projektih med partnerji omenjenih držav je bila ustanovljena Železnodobna pot po Podonavju, ki izjemno arheološko dediščino Podonavja promovira med širšo javnost. Muzej je pomembna institucija in točka na železnodobni poti, ki hrani, skrbi, proučuje in predstavlja bogato železnodobno dediščino Dolenjske. Hkrati spodbujamo kulturni turizem in promoviramo ne samo Novo mesto, temveč tudi ostala pomembna železnodobna najdišča Dolenjske. Z različnimi prireditvami, razstavami in projekti populariziramo in strokovno proučujemo arheološko dediščino. Prav gotovo je ena izmed takšnih prireditev Praznik situl, ki na Železnodobni poti po Podonavju predstavlja najpomembnejšo točko interpretacije arheološke dediščine. Na podlagi dolgoletnih arheoloških raziskav in bogatih najdb Novo mesto uvrščamo med največja in najpomembnejša železnodobna arheološka najdišča Evrope. Zato je Dolenjski muzej, ki hrani to izredno dediščino svetovnega pomena, upravičeno in s ponosom ena izmed točk na železnodobni poti. Kustosinja arheologinja Dolenjskega muzeja Petra Stipančić, je članica Izvršnega odbora Združenja in aktivna predstavnica slovenskih partnerjev.

Arheološka dediščina v sodobnem razumevanju združuje naravno in kulturno dediščino, kar najbolje odraža večni odnos med človekom in njegovim okoljem. Če je dediščina ustrezno upravljana, lahko pomembno prispeva k trajnostnemu razvoju ter koristi družbi na lokalni in čezregionalni ravni. Večino zadnjega tisočletja pr. n. št. (okrog 800 pr. n. št. – 1.st.pr.n.št.) označujemo kot železno dobo. To je bilo obdobje pomembnih tehnoloških in družbenih sprememb, ki so vplivale tudi na krajine. Železnodobna pot po Podonavju povezuje najpomembnejše spomenike tega obdobja v Podonavju.                                                      Železnodobna pot po Podonavju predstavlja ene izmed najbolj občutljivih, a izjemno privlačnih prazgodovinskih arheoloških ostankov: krajine železne dobe, za katere so značilni monumentalni gradbeni podvigi, kot so utrjena naselja, gomilna grobišča, ravna pokopališča ter kompleksna organizacija prostora, ki so jih datirali v obdobje med 9. stoletjem pr. n. št. in koncem 1. stoletja pr. n. št. (halštatska in latenska doba). Železna doba je tudi obdobje, zaznamovano z izjemnimi primeri nesnovne dediščine ter premične dediščine, ki so predstavljeni v številnih muzejih in arheoloških parkih po Podonavju, vključno z najpomembnejšimi regionalnimi in nacionalnimi institucijami.

V letu 2021 je Svet Evrope Železnodobni poti po Podonavju podelil prestižni certifikat Kulturna pot Sveta Evrope. Ta certifikat označuje pomembne kulturne poti, ki spodbujajo evropsko identiteto, medsebojno razumevanje, kulturno dediščino in trajnostni turizem. Železnodobna pot po Podonavju sledi pomembnim arheološkim najdiščem in kulturni dediščini iz železne dobe, ki so se razprostirali vzdolž reke Donave.

Trenutno ima ta kulturna pot 48 članov iz različnih držav. Člani sodelujejo pri ohranjanju arheološke dediščine, spodbujanju kulturnega turizma in organizaciji dogodkov, ki poudarjajo pomen tega zgodovinskega obdobja v Evropi

Za več informacij kontaktirajte Petro Stipančić: petra.stipancic@dolenjskimuzej.si

Več o IADR:

https://www.ironagedanuberoute.com