Velikonočno praznovanje
Ogled dela etnološke razstave in predmetov povezanih s šegami o veliki noči na Dolenjskem: od pomladnega slavja, ki je pomenilo radost in veselje, ko se mrtva narava po dolgi zimi spet prebudi v življenje, do krščanstva, ki je poganskim pomladnim slavjem dodalo še svojo vsebino.
Trajanje: 30 minut.
Delavnice
Krašenje pirhov z rastlinskimi motivi
Okrašeni pirhi so simbol novega življenja in prebujajoče se narave. Z njimi si krasimo dom in obdarujemo najdražje. Okrašeni pirhi so tudi nepogrešljivi del velike noči in so ena najstarejših velikonočnih jedi. Surova jajčka okrasimo s pomladanskimi rastlinami in jih skuhamo v lupinah rdeče in rjave čebule.
Trajanje: 30 minut .
Pisani praznični pirhi
Okraševanje jajčk z različnimi tehnikami.
Trajanje: 45 – 60 minut.
Izdelovanje velikonočnih pisanic
Okraševanje izpihanih jajčk z raztopljenim čebeljim voskom in barvanjem. Udeleženec prinese tri izpihana jajčka.
Trajanje: 120 minut.
* Dejavnosti so primerne tudi za učence pri izbirnih predmetih, interesnih dejavnostih in za nadarjene učence.
Praznični mesec december
Staro se poslavlja, prihaja novo. Učenci so ves mesec v nekem posebnem pričakovanju, saj zadnji mesec v letu označuje večje število pomembnih dni in praznikov. Učencem ob ogledu etnološke razstave, značilnih predmetih in slikovnem gradivu predstavimo pomembne dni in praznike v tem mesecu ter jih seznanimo s spremljajočimi šegami in navadami. Z učenci spregovorimo o vsebini teh praznikov in praznovanj, o izdelavi in vsebini voščilnic, darilih … Trajanje: 45 minut.
Ogled dela etnološke razstave in predmetov, povezanih z decembrskim praznovanjem. Predstavimo vse pomembne dneve in praznike v tem mesecu: advent, Miklavž, božič, dedek Mraz , novo leto in končamo s tremi kralji. Trajanje: 45 minut.
Delavnice
Izdelava Miklavža in njegovega spremljevalca parkeljna.
Trajanje: 45 minut.
Ročna izdelava papirja
Lahko za izdelavo voščilnic ob različnih priložnostih. Učenec spozna celoten postopek od priprava papirne mase, precejanja in sušenja. Ker se mora papirna masa nekaj dni sušiti, lahko učenci izdelajo voščilnice iz istega ročno izdelanega papirja v muzeju čez teden dni.
V skupini največ 15 učencev.
Trajanje: 60 minut.
Izdelava voščilnic
iz ročno izdelanega papirja, ki so ga predhodno naredili v muzeju, ali iz drugih materialov.
Trajanje: 45 minut.
Novoletni okraski iz lecta, ovčje volne, slame in drugih naravnih materialov.
Trajanje: 45 minut.
Ovčke iz prave ovčje volne
Mehke in tople ovčke lahko služijo kot okras, darilo ali obogatitev domačih jaslic.
Trajanje: 45 minut
Novoletni okraski iz volne
kot okras božično novoletne jelke. Lahko pa ljubko figurico podarimo kot samostojno darilo.
Trajanje: 30 minut.
* Dejavnosti so primerne za izvedbo tehniških in kulturnih dni, za učence pri izbirnih predmetih, interesnih dejavnostih in za nadarjene učence.
Novo mesto skozi čas, učna ura
Predstavitev zgodovine mesta od ustanovitve leta 1365 do danes.
Z učenci se z besedo in sliko v programu Power point sprehodimo po Novem mestu. Spoznavamo pomembnejše mestne predele, stavbe, kulturne ustanove: Breg (rojstna hiša slikarja in grafika Božidarja Jakca), mestno obzidje in njegov pomen, reka Krka, Vodna vrata, Glavni trg (hiše in arkade, mestna hiša, vodnjak, doprsna kipa Janeza Trdine in Dragotina Ketteja), Frančiškanski trg s cerkvijo sv. Lenarta, Jenkova ulica (gimnazija od leta 1746 do 1912), Streliška ulica 2 (živel in umrl Janez Trdina), Knjižnica Mirana Jarca, Ljubljanska vrata, Novi trg , stolna cerkev sv. Nikolaja in Dolenjski muzej. Predstavimo tudi mesto kot gospodarsko, kulturno, politično, šolsko, zdravstveno središče Dolenjske.
Primerno za vse starosti.
Trajanje: 45 – 60 minut.
Ogled arheološkega izkopavanja na Kapiteljski njivi
Reka Krka je ob svojem srednjem toku izoblikovala naravno dobro zavarovan polotok. Na njegovem najožjem delu se dviguje hrib Marof s tremi kopastimi vrhovi: Marof, Kapiteljska njiva in Mestne njive. Na vseh treh najdemo prazgodovinske najdbe:
Marof – prazgodovinsko naselje v prvem tisočletju pr. n. št.
Kapiteljska njiva – eno največjih prazgodovinskih železnodobnih grobišč v Sloveniji.
Mestne njive – prazgodovinsko grobišče iz bronaste dobe.
Učenci si na Marofu ogledajo prostor prazgodovinskega naselja, nato na Kapiteljski njivi aktualno arheološko izkopavanje, ob katerem spoznajo metodo in pomen arheološkega izkopavanja, na koncu se seznanijo še z delom arheologa.
Ogled je možen predvidoma od začetka aprila do konca junija.
Ciljna skupina: učenci pri izbirnih predmetih, interesnih dejavnostih, nadarjeni učenci.
Trajanje: 90 do 120 minut, odvisno od kod učenci krenejo na Marof.
* Tema je primerna tudi za učence pri izbirnih predmetih, interesnih dejavnostih in za nadarjene učence, do 30 učencev.