IKONE iz zbirke Gradskega muzeja Mirko Komnenović in Galerije Josip Bepo Benković

10. 12. 2024 – 26. 01. 2025

Na razstavi je predstavljena zbirka 20 ikon, ki je last Gradskega muzeja Mirka Komnenovića in Galerije Josipa Bepe Benkovića iz Herceg Novega. Emblematičen izbor 10 izvirnih ikon ne predstavlja samo vpogled v pravoslavno kulturo in duhovnost ampak tudi v bogato kulturno dediščino slikarstva Črne gore.

Ikone, naslikane v tehniki tempere na lesu, zvirajo iz 17., 18. in 19. stoletja in pripadajo ruski, grški in znameniti bokokotorski šoli Rafailović-Dimitrijević. Pridobljene so bile z odkupom v 50-ih letih prejšnjega stoletja, leta 1962 pa z državno odločbo zaščitene kot pomembna nacionalna kulturna dediščina. Razlikujejo se po uporabnosti. Bodisi da gre za hišne ikone, ki so visele v izbranem prostoru domačega bogoslužja pravoslavne družine, bodisi za velike cerkvene ali manjše molitvene ikone. Grške in ruske ikone iz te zbirke, so na ozemlje Črne gore prišle z izmenjavo ter sodelovanjem verskih središč, največji del tistih, ki jih predstavljamo na razstavi, pa so delo slikarske šole Rafailović-Dimitrijević. Ta je bila v obdobju skoraj dveh stoletij, edini nosilec starega ikonopisnega sloga v Boki Kotorski ter južnih delih Črne gore in Hercegovine.

Po tipološki opredelitvi so v zbirki poleg podobe Matere božje Hodegetrije ter Eleuse tudi ikone, ki prikazujejo različne svetnike, kot so sv. Jurij, sv. Dimitrij, sv. apostol Tomaž, sv. Janez Krstnik, sv. Sava in drugi. Ikona kot pomemben nosilec sporočilnosti pravoslavne kulture torej pooseblja Marijo z Jezusom in svetnike, ki so pred opazovalcem ne samo naslikani temveč so preko njih tudi fizično prezentni.  Skupaj tvorijo zanimivo ikonopisno celoto, privlačno tudi za sodobno oko.